Kaip paskatinti mokinius skaityti, ypač domėtis šiuolaikine literatūra? Atsakymo į šį klausimą ieško visi lituanistai. Aš taip pat. Ruošiantis pamokoms ir vis pamąstant apie vienuoliktokų laukiantį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, kilo mintis į literatūros pamokas pas savo auklėtinius pasikviesti svečių.
Pirmoji viešnia, aplankiusi vienuoliktokus, buvo poetė Jolanta Strikaitienė. Barstyčiuose gyvenanti talentinga moteris, penkių poezijos knygų autorė, kalbėjo apie kūrybinį įkvėpimą, kuris aplanko netikėčiausiais momentais: dirbant, ilsintis, vairuojant automobilį, net naktį miegant… Anot J. Strikaitienės, neužrašyti eilėraščių būtų pavojinga, nes kūrybinė jėga yra tokia stipri, kad sprogdina iš vidaus. Ir pati viešnia, ir mokiniai skaitė eilėraščius iš naujausios knygos „Potvynių – atoslūgių rinktinė“, apžvelgė iliustracijas (visų J. Strikaitienės knygų iliustracijų autorė Neringa Bruzgytė).
Kita viešnia, svečiavusis IIIg klasės literatūros pamokoje, buvo gimnazijos socialinė pedagogė Gitana Jurčienė. Kolegę pas vienuoliktokus atvedė meilė literatūrai ir Paryžiui. Susitikimo tikslas buvo supažindinti mokinius su šiuolaikinio lietuvių rašytojo Valdo Papievio romanu „Odilė, arba Oro uostų vienatvė“. Iš anksto jau susipažinę ir su rašytoju, ir su minėtu jo romanu, mokiniai per šią pamoką klausėsi Gitanos pasakojimo apie knygoje minimas Paryžiaus lankytinas vietas: Triumfo arką, Noterdamo katedrą, Liuksemburgo sodus, Monmartrą, išgirdo, kas yra bukinistai, tarsi pavaikščiojo Senos krantinėmis ir sužinojo spalvingą jų gyvavimo istoriją. Paryžiaus nuotaiką sustiprino kolegės Gitanos vartotos prancūziškos frazės, Edith Piafatliekamos melodijos.
Ko gero, ne visada svarbu, ar kūrėjas žinomas siauram ar plačiam skaitytojų ratui, yra viešai pripažintas, įvertintas garsiomis premijomis ar dar ne. Svarbu, kokį santykį su juo užmezga skaitytojas. Dar svarbu gyvas, nuoširdus ir atviras rašytojo pokalbis su kitu. Tikiuosi, kad netradicinės literatūros pamokos ilgiau išliks mokinių atmintyje, o gal įkvėps atrasti savo rašytoją.
Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laima Smulkienė
Šioje svetainėje naudojame būtinus slapukus (angl. cookies), kurie užtikrina svetainės funkcionavimą.